اهمیت ورزش کردن کودکان: 10 فایده ورزش برای کودکان

1400-07-29
None

اهمیت ورزش کردن کودکان: 10 فایده ورزش برای کودکان

دنیای امروز کودکان به دنیای بی تحرکی تبدیل شده است. اغلب فرزندان ما ساعت‌ها صرف بازی کردن با موبایل یا تماشای تلویزیون می‌کنند. به مرور زمان این بی تحرکی برای آن‌ها عواقبی خواهد داشت که چه روحی چه جسمی ممکن است برایشان آزار دهنده باشد. بعنوان والدین، این بعهده ماست که کاری کنیم فرزندانمان زندگی سالمی را پیش بگیرند تا بتوانند آینده بهتری نیز داشته باشند. در این مقاله با 10 فایده ورزش برای کودکان آشنا می‌شوید و خواهید فهمید اگر همین امروز نسبت به فعالیت جسمی و ذهنی فرزندتان با ورزش کردن اقدام کنید زودتر زندگی او را به سمت مثبت تغییر خواهید داد. 

فواید کاراته برای کودکان


10 فایده ورزش برای کودکان 


1.    افزایش قدرت بدنی 

یکی از اولین نشانه‌هایی که در کودکتان پس از ورزش کردن مشاهده خواهید کرد افزایش قدرت بدنی او خواهد بود. کودکانی که ورزش نمی‌کنند و فعالیت جسمی خاصی ندارند بدنی کرخت و عضلاتی ضعیف خواهند داشت که همین موضوع موجب می‌شود نتوانند برخی از کارهای ساده را انجام دهند یا حتی رغبتی نیز به انجام کارها نشان نمی‌دهند. 
هرچند این بدین معنا نیست که فرزند شما باید ساعت‌ها در طول روز ورزش سخت و سنگین انجام بدهد بلکه این تداوم در ورزش است که به مرور زمان این تغییر را در او به نمایش خواهد گذاشت. اگر به رفتار فرزندتان قبل و بعد از دوره ورزش دقت کنید متوجه خواهید شد وقتی او احساس قدرت بیشتری می‌کند تمایل بیشتری به کمک کردن به شما در خانه نشان خواهد داد و این مساله نیز از لحاظ ذهنی به روی او تاثیرگذار خواهد بود.

2.    تقویت استخوان‌ها 

دوران کودکی فرزندتان بهترین زمان برای شکل گیری و تقویت استخوان‌های او است. در صورتی که این دوره را با بی تحرکی سپری کند احتمال اینکه در آینده با با آسیب های اسکلتی عضلانی مثل پوکی استخوان مواجه شود بیشتر می‌شود. همانند عضلات که با ورزش کردن تقویت می‌شوند، استخوان نیز با ورزش کردن مستحکم‌تر می‌شود. این مساله از شکننده شدن استخوان‌ها جلوگیری می‌کند بخصوص در سنین بالاتر که این مساله بسیار شایع‌تر است. 

3.    تقویت ریه‌ها و شش‌ها (تنفس بهتر)

پیشنهاد مطالعه: چطور فرزندمان را به ورزش علاقه مند کنیم؟

هوای آلوده و پوشیدن ماسک دو موردی هستند که این روزها تنفس را چه برای ما چه فرزندانمان دشوارتر می‌کنند. یک فایده ورزش برای کودکان که بسیار مهم است تقویت شش‌های آنهاست. ورزش کمک می‌کند بهتر تنفس کنند و اکسیژن بیشتری را به داخل ریه‌های خود وارد کنند. همین موجب می‌شود اکسیژن کافی به اجزای مختلف بدن برسد و کرختی ناشی از تنفس ضعیف از بدن کودکان خارج شود. ورزش مداوم کمک می‌کند ریه‌ها تقویت شده و احتمال رخ دادن مشکلات تنفسی برای فرزندان شما در سال‌های بعد کاهش پیدا کند. 

ورزش برای افزایش قد کودکان

4.    کنترل وزن و جلوگیری از چاقی  

چاقی و اضافه وزن مواردی هستند که در بسیاری از کودکان به چشم می‌خورد که علاوه بر تغذیه نادرست نشانه‌ی نداشتن فعالیت بدنی است. اگر در سنین کودکی این اضافه وزن کنترل نشود به مرور زمان چاقی بیش از حد و اضافه وزن مشکلات جسمی مثل بلوغ زودرس را برای فرزند شما بهمراه خواهد داشت. بنابراین در کنار تغذیه سالم به میزان تحرکی که فرزندتان در طول روز باید داشته باشد نیز توجه کنید. حتما نیاز نیست ورزش سخت و سنگینی را برای او انتخاب کنید بلکه یک ورزش سرگرم کننده، شاد و پرتحرک برای کنترل وزن او کافیست. 

5.    پیشگیری از بیماری‌های خطرناک 

ریشه بسیاری از بیماری‌های خطرناک و غیرقابل درمان نداشتن زندگی سالم است. هرچند نمی‌توان گفت همگی آن‌ها با ورزش درمان می‌شوند اما ورزش کردن می‌تواند تا حد زیادی بیماری‌های خطرناکی که در اثر ناسالم بودن بدن بوجود می‌آیند جلوگیری کند. همچنین تحقیقات نشان داده افرادی که به طور مداوم ورزش می‌کنند احتمال مبتلا شدن به بیماری‌هایی نظیر سرطان‌های مختلف در آن‌ها کاهش می‌یابد. هرچند ما به شما توصیه می‌کنیم در کنار ورزش حتما سلامت فرزندانتان را با چک آپ به موقع آن‌ها تضمین کنید. 

این مطلب را نیز مطالعه کنید: ضرورت گرم کردن بدن

6.    تنظیم فشار خون

شاید به این فکر کنید که برخی از بیماری‌ها نظیر فشار خون بیماری‌هایی هستند که در سنین بالاتر بوجود می‌آیند اما جالب است که بدانید بسیاری از آن‌ها با سلامت بدن در سنین پایین مرتبط است. ورزش و تحرک بدن موجب می‌شود خون با فشار منظمی در رگ‌ها حرکت کند و این گردش متعادل خون سطح استرس را در بدن کاهش می‌دهد. 

7.    پیشگیری از بیماری‌های قلبی 

تنظیم فشار خون، کاهش استرس، گردش خون مناسب، جلوگیری از اضافه وزن و تنفس صحیح همگی مواردی هستند که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند احتمال بروز بیماری‌های قلبی را در هر فردی کم می‌کنند. بنابراین ورزش کردن و تحرک داشتن در سنین پایین احتمال مشکلات قلبی در سنین بالاتر را کمتر کرده و موجب می‌شود فرزند شما قلب سالم‌تری داشته باشد. 

8.    افزایش انرژی 

شاید در جلسات اول ورزش کردن، فرزندتان خسته و بی انرژی به نظر برسد اما نگران این مساله نباشید چرا که ورزش انرژی لازم را به آن‌ها می‌بخشد و هر چه بیشتر بگذرد احساس پرانرژی بودن در کودکتان افزایش می‌یابد. علاوه بر اینها، ورزش به کودکان کمک می‌کند بتوانند انرژیشان را در طول روز کنترل کنند و با تعادل بیشتری به کارهای روزمره خود برسند. هرچند لازم است در نظر داشته باشید در کنار ورزش کردن، تغذیه مناسب برای افزایش انرژی فرزندتان را نیز در برنامه روزمره خود قرار دهید تا بتوانید هرچه بیشتر به پرانرژی شدن او کمک کنید.

تاثیر ورزش بر ذهن کودکان

9.    تقویت روحیه و جلوگیری از افسردگی 

یکی از مهم‌ترین اهمیت‌های ورزش کردن کودکان تاثیر آن به روی روان و ذهن آن‌هاست. یک تاثیر مهم ورزش کردن به روی مغز، آزاد کردن اندورفین و سروتونین است، که هر دو به طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند اما برای آزاد شدن نیاز به محرک دارند. آزاد شدن این دو موجب می‌شود فرد احساس آرامش، شادابی و انرژی مثبت بیشتری داشته باشد. به همین دلیل است که ورزش کردن را درمانی برای برخی از بیماری‌ها نظیر افسردگی، عدم تمرکز و بدخلقی کودکان می‌دانند و موجب می‌شود به مرور زمان حس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند. 

10.    کاهش ریسک دیابت نوع 2 

همه ما می‌دانیم کودکان عاشق شیرینی و شکلات هستند. این خوشمزه‌های دوست داشتنی علاوه بر اینکه منجر به چاقی می‌شوند بلکه در سنین بالا خطر ابتلا به دیابت را نیز افزایش می‌دهند. اما وقتی ورزش می‌کنید، ضربان قلب با سرعت بیشتری رخ می‌دهد و به موجب آن تنفس نیز با شدت بیشتری انجام میشود. در نتیجه این فعالیت، عضلات گلوکز بیشتری میسوزانند و به مرور زمان سطح قند خون را کاهش می‌دهند. بنابراین احتمال ابتلا به بیماری‌های نظیر دیابت در فرزندتان کاهش می‌یابد. هرچند این بدین معنا نیست که دیگر نیازی ندارید مراقب میزان قند مصرفی کودکان در طول روز باشید بلکه باید مصرف آن را نیز تحت کنترل بگیرید تا هیچگونه خطری برای فرزندتان چه در حال حاضر چه در سنین بالاتر بوجود نیاید. 

جمع بندی اهمیت ورزش کودکان

فعالیت داشتن برای کودکان خوشایند است چرا که این طبیعت آن‌هاست که بدوند و فعالیت جسمی داشته باشند. در سال‌های اخیر بسیاری از کودکان از این سرگرمی مفید و سالم دور مانده‌اند و به سمت بی تحرکی کشانده شده‌اند. ورزش برای کودکان نه تنها موجب سلامت جسمی آن‌ها می‌شود بلکه به آن‌ها کمک می‌کند در درس‌هایشان نیز موفق‌تر باشند چرا که تمرکز، انرژی و ذهنی آزادتر برای یادگیری خواهند داشت. توصیه ما به شما این است که همین حالا نسبت به ثبت نام فرزندتان در یک رشته ورزشی اقدام کنید. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در ارتباط باشید. 

کیان کشفی راد مربی کاراته و مجله ورزش کودکان
 

دسته بندی

ارتباط با باشگاه

از طریق این فرم می توانید با ما در ارتباط باشید.فقط کافی است اسم، آدرس ایمیل و متن پیام خود را برای ما ارسال کنید.ما خیلی زود با شما ارتباط برقرار می کنیم.

  • 1742 030 0938
  • kiyanrad021@gmail.com

طراحی با © تگباز