5 تاثیر ورزش بر ذهن کودکان

1400-09-29
5 تاثیر ورزش بر ذهن کودکان

5 تاثیر ورزش بر ذهن کودکان

وقتی از ورزش کردن کودکان صحبت به میان می‌آید اولین تاثیر ورزش را به روی جسم و یا بدن آن‌ها می‌بینیم. همین موجب می‌شود اغلب فقط به دلایل فیزیکی نظیر بلند شدن قد فرزندمان یا تقویت انرژی، او را به کلاس ورزشی بفرستیم. این در حالیست که ورزش علاوه بر جسم به روی ذهن کودکان نیز تاثیر بسیاری دارد. آن هم در دنیای پر استرس و پر آلودگی امروز که موجب شده زندگی کودکان ما به نسبت کودکی ما متفاوت‌تر باشد. تاثیر ورزش بر ذهن کودکان یکی از بهترین دلایلی است که موجب می‌شود ورزش کردن کودکان به یک امر بسیار مهم تبدیل شود. 

کلاس کاراته کودکان

5 تاثیر ورزش بر ذهن کودکان 

ورزش برای افزایش قد کودکان

1.    تقویت سلامت روان و داشتن تصویر مثبت از خود 

دنیای کودکی همیشه با استرس‌ها و تصورات خاص خود همراه است. کودکان در طول روز در معرض پیام‌های خوب و بد متعددی قرار می‌گیرند که می‌تواند به روی روان و شخصیت آن‌ها تاثیر بگذارد. در برخی مواقع ممکن است در جمع کاری انجام دهد یا حتی از خود حرکتی نشان دهد که احساس خجالت کرده و مورد تمسخر همسن و سالان خود قرار بگیرد. این موجب می‌شود به مرور زمان عزت نفس و اعتماد به نفس او پایین بیاید و کم کم به افسردگی بیانجامد. این در حالیست که وقتی از سنین پایین یک فعالیت ورزشی و فیزیکی انجام می‌دهد در محیطی قرار می‌گیرد که به او کمک می‌کند خودش را بهتر ببیند و بشناسد.
 وقتی متوجه شود ورزش چه تاثیری به روی رشد او می‌گذارد، روحیه او تقویت شده و احساس می‌کند فرد مهمی است. این موضوع در بازی‌های تیمی بسیار مشهود است. وقتی کودک شما در یک تیم قرار می‌گیرد مسئولیتی بعهده می‌گیرد که این احساس رو به او القا می‌کند فرد کوچکی نیست و کار مهمی انجام می‌دهد. 

گرم کردن کودکان

2.    تقویت روابط اجتماعی با همراه بودن در گروه 

یکی از پرچالش‌ترین جوانب بزرگ شدن برای کودکان توانایی آن‌ها در برقراری ارتباط با دیگران و پیدا کردن دوست است. برای اغلب کودکان، بودن در یک موقعیت اجتماعی جدید دشوار است. برای مقابله با این مشکل که ممکن است طولانی مدت به روی روابط او تاثیر بگذارد، ورزش‌های گروهی توصیه می‌شود. بودن در یک گروه به کودکان یاد می‌دهد از سنین پایین ارتباط برقرار کرده و دوست بیابند. در نتیجه توانایی آن‌ها برای بودن در اجتماع بزرگتر از خانواده بالاتر می‌رود. 

تشویق بچه به ورزش

3.    داشتن یک مربی و یاری دهنده 

والدین و اعضای درجه یک خانواده‌ها معمولا مهم‌ترین بزرگسالانی هستند که در زندگی کودکان تاثیرگذارند. اما بودن یک بزرگسال دیگر خارج از جمع خانواده می‌تواند دیدگاه متفاوتی به او بدهد و این کار را یک مربی بعنوان یک راهنما برای او انجام می‌دهد. مربی بهتر از والدین می‌تواند در ورزش به یک کودک کمک کند و متوجه شود چه ورزشی برای او مناسب‌تر است. در حقیقت نیمه پنهان کودک شما توسط مربی ورزشی او کشف می‌شود. بنابراین داشتن یک مربی حرفه‌ای و قابل اعتماد می‌تواند به روی ذهن و روحیه‌ی فرزند شما تاثیر بسیار مثبتی بگذارد. 

فواید ورزش برای کودکان

4.    بالا بردن اعتماد به نفس و شکل گیری شخصیت قوی 

کودکان در سنین پایین خیلی درگیر این هستند که خودشان را بشناسند و بفهمند چه کسی هستند. جالب است که بدانید ورزش بهترین یاری رسان آن‌ها در این شناخت است. وقتی کودک شما تصمیم می‌گیرد در یک تیم قرار بگیرد یا حرکاتی را یاد بگیرد، ذهن او شخصیتی قوی‌تر برای او می‌سازد. وقتی او می‌تواند حرکتی را به درستی انجام دهد و مورد تشویق دیگران قرار بگیرد اعتماد به نفس بالاتری بدست می‌آورد و توانایی‌هایی نظیر رهبری، ایستادگی، مقاومت و پشتکار در او شکل می‌گیرد. او متوجه می‌شود با هر شکست ناامید نشود و برای تکرار یک حرکت به خودش اعتماد بیشتری داشته باشد. 

5.    ایجاد نظم و انضباط و همدلی 

شاید نظم در کودکی مفهوم خاصی نداشته باشد چرا که کودکان، بخصوص در سن کمتر، خودشان را درگیر تمرکز کردن و داشتن نظم نمی‌کنند. اگرچه این مساله در اغلب آن‌ها ماندگار نیست و به مرور زمان انضباط را نیز یاد می‌گیرند اما ورزش کردن یکی از راه‌هاییست که به آن‌ها داشتن نظم، انضباط، تمرکز و مرتب بودن را می‌آموزد. این مساله نیز بخشی از شکل گیری شخصیت آن‌هاست که می‌تواند در آینده برایشان بسیار مفید و کاربردی باشد. او یاد می‌گیرد همراه با دیگران حرکت کند، لباس مرتب بپوشد، به روی درست انجام دادن حرکاتش تمرکز کند و در طولانی مدت در زندگی روزمره او نیز متوجه تغییرات در رفتار و خلق و خوی او خواهید بود. 

فواید کاراته برای کودکان

زندگی کودکانتان با ورزش کردن متحول می‌شود 

همه ما دوست داریم آینده‌ای روشن و موفق برای فرزندمان متصور شویم. در حالیکه بیشتر والدین این آینده را فقط در تحصیل و درس خواندن می‌بینند، ما توصیه می‌کنیم ورزش را در سنین پایین‌تر آغاز کنند تا در تحصیل نیز بتوانند موفقیت بیشتری داشته باشند چرا که ورزش برای روح و روان کودکان نیز بسیار موثر است. شخصیت کودک شما با ورزش کردن شکل مثبت‌تری می‌گیرد، رفتار و خلق و خوی او به مرور زمان بهتر شده و رفتارهای اجتماعی بهتری از خود نشان خواهد داد. بنابراین با مشورت با یک مربی خبره در زمینه ورزش کودکان، بهترین رشته ورزشی و تمرینات را برای فرزند خود بیابید. 
 

دسته بندی

ارتباط با باشگاه

از طریق این فرم می توانید با ما در ارتباط باشید.فقط کافی است اسم، آدرس ایمیل و متن پیام خود را برای ما ارسال کنید.ما خیلی زود با شما ارتباط برقرار می کنیم.

  • 1742 030 0938
  • kiyanrad021@gmail.com

طراحی با © تگباز