چه ورزشی موجب افزایش قد کودکان می‌شود؟

1400-11-02
چه ورزشی موجب افزایش قد کودکان می‌شود؟

احتمالا شما هم همانند بسیاری از والدین نگران رشد قد فرزندتان هستید و به دنبال ورزشی می‌گردید تا موجب افزایش قد کودکان شود.

در ابتدا لازم است به شما بگوییم ژنتیک در بلندقد بودن یا کوتاه قد بودن فرزند شما بیش از هر چیزی تاثیرگذار است. اگرچه ورزش‌های مختلفی وجود دارد که بتواند به رشد کودکتان کمک کند اما تضمینی برای بلند قد شدن او با ورزش وجود نخواهد داشت.

پس با این تفکر که ورزشی را انتخاب کنید که کودکتان را همانند یک بسکتبالیست بلند قد کند را کنار بگذارید. با اینحال، این ورزش‌ها در کنار رژیم غذایی صحیح و سالم می‌تواند به رشد کودک شما کمک کند. 

کاراته کودکان


افزایش قد کودکان به چه عواملی بستگی دارد؟

پیش از اینکه بخواهیم شما را به سمت ورزش‌های مختلفی که موجب رشد کودکتان می‌شود بکشانیم لازم است اطلاعاتی درباره عواملی که به روی افزایش قد کودکان تاثیر دارد در اختیارتان قرار دهیم. به طور کلی دو عامل می‌تواند به روی قد فرزند شما تاثیرگذار باشد:

1.    عوامل ژنتیکی

اصلی‌ترین عامل که می‌تواند بلندقد شدن فرزند شما را تضمین کند عامل ژنتیکی است.

این بدین معناست که اگر پدر و مادر هر دو قد متوسطی داشته باشند نمی‌توانند انتظار داشته باشند فرزندشان خیلی قد بلند شود. چرا که بیش از هر چیزی میزان رشد قدی کودکان تابع میانگین قد پدر و مادرشان است. اما فعالیت‌های ورزشی خاص می‌تواند باعث ترشح میزان قابل توجهی هورمون رشد در بدن کودکان شود. 

کلاس کاراته کودکان

2.    عوامل محیطی

در کنار ژنتیک، عوامل محیطی نظیر تغذیه، بیماری و شرایط خاص نیز ممکن است به روی رشد قدی کودکان تاثیرگذار باشد. بنابراین تحرک داشتن و تغذیه مناسب می‌تواند تا حدودی به روی ترشح هورمون رشد و متعادل شدن قد فرزندتان تاثیر بگذارد. 

آیا ورزش بسکتبال و والیبال موجب افزایش قد کودکان می‌شود؟


وقتی صحبت از قد بلند شدن به میان می‌آید بسیاری به یاد ورزش بسکتبال و والیبال می‌افتند و تماشای بازیکنان بلند قد این ورزش موجب می‌شود این تصور بوجود بیاید که این دو ورزش موجب بلند شدن قد می‌شود.

پیش از هر چیزی لازم است به این نکته اشاره شود که ورزشکاران بلند قد در دو رشته والیبال و بسکتبال شانس موفقیت بیشتری دارند و همین موجب می‌شود اغلب قد بلندها بیشتر جذب این رشته ها شوند.

این بدین معناست که قد بلند بودن این ورزشکاران ناشی از تمرینات این رشته‌ها نیست. 
 اگرچه هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که این ورزش بتواند یک کودک با قد متوسط را به یک فرد بلندقد تبدیل کند، اما به طور کلی ورزش نه تنها مانع رشد قدی کودکان نمی‌شود بلکه باعث تحریک صفحات رشد شده و ب تحریک هورمون رشد که برای رشد کودکان نیاز است به رشد طولی کمک کرده و موجب می‌شود تا کودکان به حداکثر رشد قدی ژنتیکی خود برسند.  

فواید کاراته برای کودکان

ورزش بسکتبال و والیبال هر دو ورزش‌های پرشی، دویدنی با حرکات جهشی هستند. همین موجب می‌شود کودک شما حین این بازی دائما در تحرک و کشیدن بدنش به این سو و آنسو باشد. علاوه بر اینها، این ورزش موجب تنظیم شدن تنفس، وارد شدن اکسیژن بیشتر به ریه‌ها، کاهش فشار خون و سوخت و ساز بدن می‌شود.  
بنابراین اگر فرزند شما به این ورزش علاقه‌مند است بدون تصور اینکه این ورزش موجب افزایش قد کودکان می‌شود او را به کلاس بسکتبال بفرستید چرا که اگر کودک شما کوتاه قد نیز باشد با پرش بلندتر شانس ارتقا در این ورزش را خواهد داشت. 

چه ورزشی موجب افزایش قد کودکان می‌شود؟
 
سایر فاکتورهایی که به روی رشد کودکان تاثیرگذارند: 

همانطور که اشاره شد ورزش کردن به طور کلی به روی سلامت و رشد کودکان تاثیرگذار است.

اما علاوه بر ورزش، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند به رشد کودکان کمک کند:


•    وقتی کودکتان خواب است هورمون‌های رشد در بدنش تولید می‌شوند. به همین دلیل لازم است کودکان حتما حداقل هشت ساعت خواب کامل را داشته باشند تا در رشدشان اختلال ایجاد نشود. 


•    رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین اصولی است که باید برای رشد کودکان به آن توجه شود. وقتی کودکتان ورزش می‌کند بدنش بهتر پروتئین، ویتامین و کلسیم را جذب می‌کند و همین موجب رشد بهتر او خواهد شد. بنابراین در رژیم غذایی از غذاهایی استفاده کنید که سرشار از پروتئین، ویتامین و کلسیم باشند. 


•    بخشی از بلندقد دیده شدن به نحوه ایستادن یا راه رفتن فرد بستگی دارد. از کودکی به فرزندتان یاد بدهید تا صاف بایستد و هنگام نشستن غوز نکند. خمیده شدن بدن می‌تواند به طور ظاهری قد را کوتاهتر نشان دهد و برعکس، صاف راه رفتن و صاف ایستادن قد را بلندتر می‌کند. 

جمع بندی 

اگر به دنبال ورزشی برای افزایش قد کودکان هستید لازم است بدانید بخش زیادی از رشد قدی فرزندتان به ژنتیک و تغذیه او بستگی دارد. ورزش کردن بدون تغذیه صحیح نیز نمی‌تواند برای فرزندتان کارساز باشد. در حالیکه بسیار معتقدند ورزش می‌تواند موجب افزایش قد شود، هنوز این حقیقت ثابت نشده است و ورزش می‌تواند به روی رشد کلی و رشد سالم بدن تاثیر بگذارد و کمک کند فرزندتان اندام بهتر، سلامتی بیشتر، و روحیه بهتری داشته باشد که همه اینها بسیار مهم هستند. 

گرم کردن برای کودکان

دسته بندی

ارتباط با باشگاه

از طریق این فرم می توانید با ما در ارتباط باشید.فقط کافی است اسم، آدرس ایمیل و متن پیام خود را برای ما ارسال کنید.ما خیلی زود با شما ارتباط برقرار می کنیم.

  • 1742 030 0938
  • kiyanrad021@gmail.com

طراحی با © تگباز